Namerno drugaciji
Dobrodosli,Korisnice.Ako zelite pripadati nekome a do sada niste nasli mesto za to,dodjite da ga stvorimo zajedno. Molimo vas da se registrujete da biste mogli ucestvovati u tome.
Namerno drugaciji
Dobrodosli,Korisnice.Ako zelite pripadati nekome a do sada niste nasli mesto za to,dodjite da ga stvorimo zajedno. Molimo vas da se registrujete da biste mogli ucestvovati u tome.
Namerno drugaciji
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Namerno drugaciji

Mi smo NAMERNO DRUGACIJI zato sto smo odlucili prihvatiti sve nase vrline i mane. Prihvatiti sebe onakvima kakvi jesmo.Ziveti slobodno bez osecaja manjkavosti i nedostatka. Takvi smo kakvi trebamo biti!!!
 
Početna stranicaPortalLatest imagesPretraľnikRegistracijaLogin
Dobrodošli na naš forum! Neregistrovani posetioci vide mali deo onoga sto mi jesmo! Registracija donosi mnogo vise! Cekamo vas,Namerno Drugaciji!
Pretraľnik
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Latest topics
» Jos jedan Online radio ....
Napravi sam Empty8/7/2013, 10:13 by ANDJEO82

» Vernost ili ipak ne?
Napravi sam Empty8/7/2013, 10:08 by ANDJEO82

» Nova mreza
Napravi sam Empty8/7/2013, 10:04 by ANDJEO82

» Kakvi ste kad volite?
Napravi sam Empty8/7/2013, 09:58 by ANDJEO82

» Virtuelna ljubav
Napravi sam Empty8/7/2013, 09:50 by ANDJEO82

» Naj sa FB-a
Napravi sam Empty7/8/2013, 07:50 by Apolona

» Omiljeni citat iz crtanog filma?
Napravi sam Empty6/17/2013, 17:04 by Nebo

» Smesne zivotinje
Napravi sam Empty6/17/2013, 16:58 by Nebo

» Šta nas je nasmejalo danas
Napravi sam Empty6/17/2013, 16:51 by Nebo

Online
Ukupno je: 1 korisnik/ca online; 0 registriranih, 0 skrivenih i 1 gost.

/

Najviše korisnika/ca istovremeno online bilo je: 16, dana 6/27/2013, 14:27.
Statistics
Registriranih korisnika/ca: 26.
Najnoviji/a registrirani/a korisnik/ca: Zlatnidukat.

Ukupno postova: 485. in 217 subjects
svi 2024
ponutosričetpetsubned
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Keywords

 

 Napravi sam

Go down 
Autor/icaPoruka
Apolona
Clan
Clan
Apolona


Broj poruka : 152
Datum upisa : 11.05.2013

Napravi sam Empty
PostajNaslov: Napravi sam   Napravi sam Empty6/5/2013, 19:19

Domaći dezodorans

Varijanta 1:


1 kačikica sode bikarbone,
2 kašikice kukuruznog skroba,
par kapi maslinovog ulja
-sve dobro promešati. Dobićete praškastu smesu. Stavite je u zatvorenu posudu. Čestitamo, 100% prirodni dezodorans je gotov.
Možete dodati aromatično ulje radi mirisa.


Varijanta 2:

2 kašičice sode bikarbone,
2 kašikice skroba tj "gustina"
i 3 kašičice kokosovog ulja.
-može se staviti u istrošenu kutiju od stika. Držati u frižideru.

Inače,kokosovo ulje se može koristiti umesto mleka za telo. Blagotvorno deluje na kožu i kosu.

[Vrh] Go down
https://namerno-drugaciji.forumcroatian.com
Apolona
Clan
Clan
Apolona


Broj poruka : 152
Datum upisa : 11.05.2013

Napravi sam Empty
PostajNaslov: Re: Napravi sam   Napravi sam Empty6/5/2013, 19:21

Domaći šampon za kosu:


2 kašičice sode bikarbone,
2 kašičice gustina !

Napraviti smesu i njome prati kosu. Protiv peruti i masne kose.
[Vrh] Go down
https://namerno-drugaciji.forumcroatian.com
Apolona
Clan
Clan
Apolona


Broj poruka : 152
Datum upisa : 11.05.2013

Napravi sam Empty
PostajNaslov: Re: Napravi sam   Napravi sam Empty6/5/2013, 19:23

Još jedan prirodni dezodorans:

2 kašičice soda bikarbone,
2 kašičice dečjeg pudera u prahu i
2 kašičice ulja za negu kože,po želji.
[Vrh] Go down
https://namerno-drugaciji.forumcroatian.com
Apolona
Clan
Clan
Apolona


Broj poruka : 152
Datum upisa : 11.05.2013

Napravi sam Empty
PostajNaslov: Re: Napravi sam   Napravi sam Empty6/6/2013, 05:43

I još jedan:


Potrebno je:

-skrob
-eterična ulja deodorirajućeg svojstva npr.kadulja
-maslinovo ulje

Zagrijati ulje pomiješati sa škrobom i dodati par kapi eteričnog ulja.

-ne piše razmera,samo postupak-
[Vrh] Go down
https://namerno-drugaciji.forumcroatian.com
Apolona
Clan
Clan
Apolona


Broj poruka : 152
Datum upisa : 11.05.2013

Napravi sam Empty
PostajNaslov: Re: Napravi sam   Napravi sam Empty6/6/2013, 05:45

Kako napraviti pastu za zube


Dokazano je kako je fluor u pasti za zube štetan. A prirodne paste za zube su skupe. No, ne mora tako i ostati – donosimo recept kako napraviti pastu za zube.

Za izradu paste je potrebno:
6 žlica ventilirane zelene gline (neventilirana glina je isključivo za vanjsku upotrebu zato dobro gledaj što kupuješ)
6 žlica sode bikarbone
5 – 6 žlica biljnog glicerina (glicerol) kojeg možeš kupiti u dućanima zdrave hrane ili biljnim ljekarnama
20 + kapi esencijalnog eteričnog ulja peperminta ili metvice
10 kapi esencijalnog eteričnog ulja naranče

Naravno, možeš staviti samo pepermint ili umjesto naranče neko drugo esencijalno ulje. A možeš i samljeti malo kardamoma i ubaciti sa ostalim sastojcima – zubna pasta će dobiti prekrasan miris te sprečavati zadah iz usta.
[Vrh] Go down
https://namerno-drugaciji.forumcroatian.com
Apolona
Clan
Clan
Apolona


Broj poruka : 152
Datum upisa : 11.05.2013

Napravi sam Empty
PostajNaslov: Re: Napravi sam   Napravi sam Empty6/6/2013, 05:49

Osveživač vazduha



Potrebna nam je:

manja teglica,
soda bikarbona,
eterično ulje po želji.

Probuši rupice u poklopcu, napuni 1/4 teglice soda bikarbonom, nakapaj 8-10 (ili više ako želiš intenzivniji miris) kapljica eteričnog ulja i zatvori teglicu. Svako toliko lagano protresi teglicu. Soda će skupljati neugodne mirise, a eterično ulje širiti svoje miomirice sve dok ne ishlapi.

Eterična ulja mirte, bora i bergamota dobro upijaju miris cigaretnog dima, lavanda umiruje, citrusi su dobri za podizanje raspoloženja – a odabir baš tvoje mirisne kombinacije je samo na tebi! :)
[Vrh] Go down
https://namerno-drugaciji.forumcroatian.com
Apolona
Clan
Clan
Apolona


Broj poruka : 152
Datum upisa : 11.05.2013

Napravi sam Empty
PostajNaslov: Re: Napravi sam   Napravi sam Empty6/6/2013, 05:56

Domaći sapun


Recept:
Uzmu se kožice od slanine, čvarci, stara mast i slično.

Na 2 kg masnih otpadaka stavi se 3 l vode i ½ kg žive sode.

Sapun se mora kuvati oko 2 sata, a za vreme kuvanja mešati.

U smesu možete dodati eterična ulja ako želite mirisni sapun i prirodne boje poput cvekle, spanaća i sl.

Kada je kuvanje već pri kraju, doda se šaka soli.

Da za vreme kuvanja ne bi iskipelo, mora se prskati hladnom vodom.

Kada se u njega umoči nož i sapun se odmah oko noža stvrdne – sapun je kuvan.

Kuvani sapun izlije se u rupičasti sanduk obložen mokrom krpom.

Voda iz sapuna iscedi se kroz rupe sanduka. Hladan sapun se izvadi iz sanduka, odvoji od krpe i izreže nožem ili zategnutom žicom na komade željene veličine.

Ako niste prisutni klanju svinja možete jeftino u mesari kupiti svinjske kožice, potražite kod kuće stare masti i napravite svoj domaći sapun.

Dodajte na kraju narendanu koricu od limuna ili narandze, latice ruže ili lavande i sl. i imate pravi domaći, ali i medicinski sapun.
[Vrh] Go down
https://namerno-drugaciji.forumcroatian.com
Apolona
Clan
Clan
Apolona


Broj poruka : 152
Datum upisa : 11.05.2013

Napravi sam Empty
PostajNaslov: Re: Napravi sam   Napravi sam Empty6/6/2013, 06:14

Domaći sapun (coolinarka -fuzz-juzz)
Ovo je jedan jednostavni recept za pravljenje domaćeg sapuna hladnim procesom, ali sa malo dužim uvodom. Pišem ga na zahtjeve ispod slika što sam objavila. :) Kod mene je sve počelo željom da imamo prirodne sapune jer su kupovni puni deterdženata i iritiraju kožu. Sapun pravljen kod kuće je puno zdraviji, pun je glicerina i ne suši kožu, sto vise, ako se koriste određena ulja čak je i hranjiv. Kupovni sapuni se prave zbog glicerina koji se odvaja, koristi u skupim kremicama i losionima, a da bi sapun bez glicerina prao i pravio pjenu u njega se dodaju deterdženti koji su užasni za kožu. Plus toga, moji su svi pravljeni biljnim uljima, a u kupovne stavljaju goveđu i svinjsku mast. Nisam vegan, ali ne sviđa mi se ideja kupanja u nečem sto je pripadalo životinjama. Pa da počnemo... :)

Sastojci
300 gr
maslinovog ulja
250 gr
kokosovog ulja
250 gr
palminog ulja
100 gr
ulja od badema
50 gr
ricinusovog ulja
50 gr
shea butter
141 gr
kaustince sode
330 gr
destilovane vode
25 gr
mirisnog ulja, specijalno napravljenog za sapune
1 žlicica
boje za sapune



1. Za pravljenje domaćeg sapuna potrebno je samo par sastojaka, ali puno osnovnog znanja o tome kako se neki od tih sastojaka koriste.

Sve se svodi na jednu jednačinu: ulja + voda+ kaustična soda (NaOH) = sapun. :)

Kaustična soda možda zvuči malo strašljivo, ali sa pravilnim sigurnosnim mjerilima uopste nije teška za rukovanje. Naše bake su koristile pepeo koji je drugačija vrsta sode, malo blaže. Sad se kaustična soda nalazi u slobodnoj prodaji, kao kristalići ili male kuglice. Ja svoju kupujem na kg, u hardware shop-u, pored farbi i ostalih kemikalija. Prodaje se i u supermarketima za odčepljanje odvoda, ali ta soda nije pogodna jer u sebi sadrži druge sastojke.


2. Ulja nalazim kod online prodavača sastojaka za pravljenje sapuna. Neka čak, kao npr. kokosovo i naravno maslinovo u lokalnim supermarketima. Ja sam zasad isprobala samo par ulja, ali ima ih jako mnogo. Od maslinovog, pa sve do maslaca pravljenog od srca manga ili marelice.

Isto tako od istih kupujem i boje, mirise i ostale dodatke za sapune. Tek sam se nedavno počela igrati sa šaranjem, opcija i inspiracija na internetu ima na tone. :) Na raznoraznim blogo-ovima, Youtube, etc....


3. Ispočetka je potrebno i dosta opreme i možda će se činiti skupo to sve nabaviti odjednom, ali to se samo jednom kupi i koristi za pravljenje mnogobrojnih tura sapuna. :)

Potrebni su:

- jedan stick blender, samo za sapun, ima jeftinih od 10-ak evra ili dolara, koga briga, rade posao :)

- stainless steel šerpa, samo za sapun, ja koristim neku svoju staru koja bi inace zavrsila u smeću :)

- par Pyrex ili slicnih staklenih bokala

- isto par slicnih bokala samo od plastike (ja sam svoje jeftino nasla, po $2-3)

- par drvenih žlica, stainless steel pjenjača

- par dodatnih manjih plastičnih ili staklenih zdjelica, mogu reciklirani kontejneri od jogurta, maslaca i sl.

- kalupi, ja koristim drvene duguljaste, napravio mi muž :), samo ih oblozim pek papirom, dobije se sapun u velikom komadu koji se sječe, a mogu se koristiti silikonski pojedinačni za kolače, ja imam par vrsta, u obliku muffina, srca itd.. u teoriji sve od plastike isto može biti kalup, ali da se stvrdnuti sapun moze lako iz toga izvaditi

- mali miksercić za pjenusanje kave, moj je bio $2 :)

- digitalna vaga, što mjeri u gram

- candy termometar koji mjeri temperaturu u sitno do 100C

- i najbitnije, plastične zaštitne cvike, gumene rukavice, kecelja i dugački rukavi :)

- i jos jedna bitna stvar je "lye calculator" ili kalkulator kaustične sode.... jer svako ulje drugacije reaguje na kausticnu sodu. Recept od 1kg maslinovog ulja će zahtjevati drugačiju količinu sode od recepta sa npr. 50% maslinovog 25% palminog i 25% kokosovog ulja. MMS kalkulator je odličan, unesu se količine željenih ulja, udariš calculate dugmić i dobiješ količinu sode koja ti je potrebna kao i količinu vode u kojoj je trebaš razmutiti. Ovdje je website: https://www.thesage.com/calcs/lyecalc2.php

Kaustična soda ce doci u 11 količina, od 0% superfat do 10%. Superfat znaci ekstra količina ulja sto će ostati u sapunu, a neće reagovati sa sodom. Za početnike se savjetuje 5% sto i koristim u ovom receptu. Superfat dozvoljava svoj sodi da se ukombinira sa uljem i ekstra ulje djeluje kao melem za kožu.

Voda ce doći u kolicinama x-x, ali se obično savjetuje oko 33-36% količine vode od količine ulja, u ovom receptu je 33%.


4. Djecu i kućne ljubimce ukloniti iz bliže okoline, da se ne motaju oko vas, zbog opasnosti prosipanja sode.

Soda je ekstremno bazna i u slučaju prosipanja po koži, saprati je brzo s octom koji je po ph skali ekstremno kiseo, što bi trebalo malo neutralisati nešto od baznosti sode.

Priprema malo traje, ali sam proces mućkanja sapuna mozda 5 minuta.

Pripreme se kalupi, da budu na dohvat ruke, ja svoj drveni obložim pek papirom.

Uja izvagati, ne mjeriti tečnim mjerama, jer 100 gr ulja nije isto kao 100ml.

Ulja se izvažu sva u jednu šerpu ili zdjelicu, ugriju i tvrda ulja kao kokosovo ili shea butter se otope. Ja ih nekad grijem na peci, nekad u mikrovalnoj.

Destilirana voda se izvaže u jedan bokal, na rub objesiti candy termometar. Staviti sve u sudoper pun hladne vode. Ja nekad stavim malo leda.

Obući sigurnosnu opremu :) i započeti vaganje sode. Izvagati je u jednu malu zdjelicu i usuti pazljivo u bokal za destiliranom vodom. Mješati žlicom (metalnom) dok se kristalići ne rastope. Ne primicati se previse prvih par sekundi jer će smjesa pustiti malo pare. Paziti na termometar jer će voda sa sodom skoro pa prokuvati, kod mene temperatura dođe skoro do 100C. Ostaviti da se ohladi, uzeće jedno 10-ak minuta ako bokal stoji u hladnoj vodi.

NIKAD ne dodavati vodu u kaustičnu sodu, samo sodu UVIJEK u vodu!!!!

Pripremiti boju, mirisna ulja i ostale ekstra sastojke što ce se dodati u sapun. Ja boju otopim u malo ulja koje odspem od glavne smjese ulja. Na kg sapuna koristim manju žlicicu za blažu boju i umiksam u malo ulja sa malim mikserom za kavu. Mirisna ulja, njih izvažem na 2.5% od ukupne kolicine ulja, dakle na 1kg koristim oko 25g.

Smjesa ulja i smjesa vode sa sodom trebaju biti iste temperature prije nego sto se smješaju. Dovoljno je da budu između 40 i 50 C.

Smjesu vode i sode dodati u tankom mlazu u ulje i izmješati minut-dva malo spatulom ili drvenom žlicom. Stick blender staviti na najnižu brzinu i utopiti u smjesu u polako u prekidima miksati. Paziti da smjesa ne prska okolo. Miksati dok smjesa ne postane blago gusta i neprozirna. Dodati boju i mirisno ulje i miksati dok smjesa ne dostigne, kako se to kaže u "soap making" svijetu, "trace", sto znaci da je smjesa sapuna spremna za izlivanje u kalup jer se zgusnula na gustinu rijeđeg pudinga. Lako je odrediti da li je sapun dosao u '"trace" stanje jer kad ga zahvatimo zlicom i pospemo po ostatku smjese, ostaju tragovi po površini.

Znaci, sapun sipati u kalupe, koje treba pokriti i ususkati peskirima ili debljim prekrivačima jer sad tek počinje prava magija. Za par sati, sapun se toliko sam ugrije, usljed reakcije između ulja i sode, da dolazi u gel fazu, tj. postane skroz proziran kao želatin. Takav ostaje jedno sat dva i kako se hladi, vratiće se u normalno stanje i postati tvrd. Nikako ne viriti previše ispod pokrivača niti ga otkrivati jer ce izgubiti dragocjenu toplinu. Osim ako pocne da puca po vrhu sto je znak pregrijavanja, onda ga malo otkriti. Sapun treba preko noći ostati u kalupu i tek sutra ili čak 2 dana poslije ce biti pogodan za sječenje. Sjeći po zelji, da li na tanje snjite ili ciglaste komade, sve je do ličnog ukusa. Ja jos vježbam sa oblicima na koje ga sječem. ;)

5. Kao sto rekoh, opcije za šaranje su bezbrojne. Za ovaj žuti sapun sa cvjetićima, ja sam podijelila smjesu prije nego sto je stigla u "trace", jednu sam obojala žutom bojom, a drugu ostavila prirodne boje i dodala latice nevena. Obje smjese izmješala dobro sa pjenjačom i sacekala par minuta dok se nisu dobro zgusnule i redala prvo zutu pa polako odozgo cvjetnu smjesu.

Dio vode se moze zamjeniti nekim mlijekom i onda dodati u već razmućenu kaustičnu s vodom. Ja obično oduzmem trecinu vode, u 2/3 razmutim sodu i kad se prohladi dodam 1/3 tečnosti u obliku mijeka, kozijeg ili kokosovog.

Recept za njega koristi više ulja jer svako doda posebno svojstvo. Kokosovo i ricinusovo pjenu i balončiće, bademovo, shea butter i maslinovo hranjivost, a palmino tvrdoću konacnom sapunu.

Sapun vaditi iz kalupa i sjeći s rukavicama, jer saponifikacija još nije u potpunosti završena i malo sode je ostalo u samom sapunu. Ona nestaje vremenom i zato je potrebno sapun sušiti minimum mjesec, mjesec i po, na prozračnom, ali tamnom mjestu. Vremenom se sva soda izmješa sa uljem, a voda ispari, tako da će sapun duže trajati. Domaći sapun izbjegavati držati baš pod mlazom vode i ostaviti ga u posudi za sapune da se dobro osuši poslije svake upotrebe. Ako stoji dugo u vodi, zbog visoke količine glicerina postane gnjecav.



6. E sad svaka čast ako ste uspjeli da isčitate moj referat na temu pravljenja sapuna. :)

Ako je neko zainteresiran i odvažio bi se u avanturu pravljenja sapuna i treba pomoć ili vise detalja ja sam tu. :)


[Vrh] Go down
https://namerno-drugaciji.forumcroatian.com
Apolona
Clan
Clan
Apolona


Broj poruka : 152
Datum upisa : 11.05.2013

Napravi sam Empty
PostajNaslov: Re: Napravi sam   Napravi sam Empty6/6/2013, 06:27

Melem za suvu i grubu kožu

-Za jako ispucalu kožu,ne smeta ni ako je popucala skroz. Pomaže kod starački pega.Odličan je za pete i laktove.


2 kašičice neslane svinjske masti omekšati plastičnom kašičicom na sobnoj temperaturi. Dodati 1 kašičicu meda po izboru. Držati u staklenoj ili plastičnoj posudi.
[Vrh] Go down
https://namerno-drugaciji.forumcroatian.com
Apolona
Clan
Clan
Apolona


Broj poruka : 152
Datum upisa : 11.05.2013

Napravi sam Empty
PostajNaslov: Re: Napravi sam   Napravi sam Empty6/6/2013, 06:36

Nevenova krema


Sastojci:
30 cvetova nevena,
3 kašike svinjske masti


Postupak:

Latice cvjetova iskidajte i sredinu cvijeta sa prašnicima, stavite na vruću mast i propržite i promiješajte. Ostavite jedan dan da odstoji, prekriveno. Slijedeći dan malo ugrijemo i procijedimo kroz gazu u posudice. Kad se ohladi držati u frižideru.
[Vrh] Go down
https://namerno-drugaciji.forumcroatian.com
Apolona
Clan
Clan
Apolona


Broj poruka : 152
Datum upisa : 11.05.2013

Napravi sam Empty
PostajNaslov: Re: Napravi sam   Napravi sam Empty6/6/2013, 06:41

Nevenova mast

Sastojci:

200 gr neslane svinjske masti,
2 šake cvetova od nevena,
50 gr pčelinjeg voska

Postupak:

StAVITE MAST U POSUDU I NA LAGANOJ VATRI JE OTOPITE.
DODAJTE LATICE NEVENOVOG CVIJETA I DOBRO PROMJEŠAJTE. OSTAVITE UZ KRAJ ŠPARETE ILI NA LAGANOJ VATRI DA SE KRČKA OKO 1H. VIŠE PUTA PROMJEŠAJTE!

OCIJEDITE MAST OD LATICA I ONDA DODAJTE VOSAK. VRATITE POSUDU NA LAGANU VATRU DOK SE NE OTOPI VOSAK. DOBRO PROMJEŠAJTE DA SE SVE SJEDINI U KOMPAKTNU MASU.

SIPAJTE MAST U PRIPREMLJENE TEGLICE I KAD SE OHLADI DOBRO ZATVORITE.

OVAKO PRIPREMLJENA MAST MOŽE STAJATI 2 GODINE, JER VOSAK TU IMA ULOGU KONZERVANSA.

TEGLICE SPREMITE NA SUHO, TAMNO I FRIŠKO MJESTO-ŠPAJZU.


Posluživanje

UPOTREBLJAVA SE KAO LABELO,ZA ISPUCANE RUKE,OPEKOTINE, HEMEROIDE,KAO KREMA PROTIV BORA ,ZA ATLETSKO STOPALO.....
[Vrh] Go down
https://namerno-drugaciji.forumcroatian.com
Apolona
Clan
Clan
Apolona


Broj poruka : 152
Datum upisa : 11.05.2013

Napravi sam Empty
PostajNaslov: Re: Napravi sam   Napravi sam Empty6/6/2013, 07:04

GEL PROTIV BORA OKO OČIJU


Sastojci:
2 kašike meda
1dcl destilovane vode
1 kašika želatina (napraviti po uputstvu na kesici i dodati u smesu)
1 kašika limunovog soka


Priprema:
Zagrijati destilovanu vodu,
dodati med,limunov sok i želatin.
Mešati dok se ne zgusne.
Sipati u teglicu. Držati u frižideru do 7 dana.

Gel umasirati na područja oko očiju.

Na isti način se može napraviti i gel protiv:

otečenosti-doda se različak,metvica ili neven.

podočnjaka-metvica,

umoran izgled-kamilica,metvica,šipak

za celo telo-lavanda.

Biljke se sitno usitne i dodaju prethodno napravljenom gelu.

Gel se tanko namaže pre spavanja i ne ispira se. U slučaju promene teksture ili mirisa,bacite ga. Nije dobro napravljen.
[Vrh] Go down
https://namerno-drugaciji.forumcroatian.com
Apolona
Clan
Clan
Apolona


Broj poruka : 152
Datum upisa : 11.05.2013

Napravi sam Empty
PostajNaslov: Re: Napravi sam   Napravi sam Empty6/6/2013, 07:10

DOMAĆE KREME ZA NEGU

Noćna krema
(krema za njegu vrlo suhe i osjetljive kože lica, naročito zimi)

U posudi na vodenoj kupelji na srednjoj temperaturi rastopite 1 jušnu žlicu pčelinjeg voska. Uz stalno miješanje, polako, kap po kap dodajte 4 jušne žlice ekstra djevičanskog maslinovog ulja i 2 jušne žlice hladno prešanog ulja kokosa. Miješajte dok masa ne postane glatka. U drugoj posudi u vodenoj kupelji zagrijte 3 jušne žlice ružine vodice, pa kap po kap dodajte masi voska i ulja koju ste maknuli s vatre. Na kraju sve izmiješajte u glatku masu štapnim mikserom na najmanjoj brzini.



Obiteljska krema
(krema za zaštitu suhe kože lica od vjetra i hladnoće koja djeluje protiv zimskih ekcema, ali i ozljeda i opekotina)

U većoj posudi na vodenoj kupelji na srednjoj temperaturi uz stalno miješanje otopite 50 g pčelinjeg voska, 250 ml ekstra djevičanskog maslinovog ulja i 50 g shea ili kakao maslaca. Masi dodajte 2 šake nasjeckanih sušenih cvjetova nevena te ponovo zagrijte. Kad se masa počne pjeniti, maknite je s vatre i ostavite da odstoji 1 dan. Tada masu ponovo zagrijte te je preko gaze procijedite u odgovarajuću posudicu.




Mirisna krema
(krema za njegu tijela)

U posudi na vodenoj kupelji na srednjoj temperaturi rastopite 15 g kakao maslaca te polako, kap po kap dodajte 30 ml toplog ekstra djevičanskog maslinovog ulja. Masi potom dodajte 30 ml svježe iscijeđenog soka od naranče i 4 kapi eteričnog ulja naranče. Kremu držite u hladnjaku i upotrijebite je u roku od tjedan dana.



Kleopatrina krema
(krema za njegu lica)

U posudi na vodenoj kupelji rastopite (i zagrijte do najviše 60°C) 5 g pčelinjeg voska, po 25 ml ulja crnog kumina i jojoba ulja. Masu dobro promiješajte, a nakon što se ohladi, umiješajte 15 kapi eteričnog ulja ruže ili nekog drugog po želji.
Krema za lice
(krema za njegu masne i nečiste kože lica sklone aknama)

U posudi na vodenoj kupelji na srednjoj temperaturi otopite 5 g bijelog voska. Dodajte 1 čajnu žličicu lanolina i dobro promiješajte, a potom i 40 g ulja koštica grožđa. Promiješajte i zagrijte na 60°C. Odvojeno na istoj temperaturi zagrijte 40 g vodice hamamelisa. Masu s uljem maknite s vatre te u nju uz pomoć štapnog miksera umiješajte vodicu hamammelisa, a potom još i 2 kapi eteričnog ulja peperminta.


Krema za trepavice
(hranjiva krema za njegu rijetkih i tankih trepavica)

U posudi na vodenoj kupelji na srednjoj temperaturi uz miješanje rastopite 2 g kakao maslaca, 5 g ulja slatkog badema i 2 g lanolina. Kremu svakodnevno prije spavanja nanesite na trepavice čistom četkicom od maskare i pustite da djeluje preko noći. Ujutro kremu otklonite sredstvom za skidanje make-upa. Ako je krema pretvrda, dodajte malo ulja.
-Za trepavice je fantastično i ricinusovo ulje,kao i za kosu. Utrljati malo ulja u koren dlake i na trepavice.


Krema za usne
(krema za zaštitu i njegu usana, posebno suhih )

U posudi na vodenoj kupelji na srednjoj temperaturi rastopite po 10 g ulja badema, ulja jojobe i pčelinjeg voska. Masi dodajte 10 g shea ili kakao maslaca te izmiješajte u glatku masu.
[Vrh] Go down
https://namerno-drugaciji.forumcroatian.com
Apolona
Clan
Clan
Apolona


Broj poruka : 152
Datum upisa : 11.05.2013

Napravi sam Empty
PostajNaslov: Re: Napravi sam   Napravi sam Empty6/6/2013, 07:15

MASKA ZA SJAJ KOSE


5 kašika maslinovog ulja
malo limunovog soka


Utrljati u koren kose snažnim pokretima. Ostaviti pola sata,pa isprati blagim šamponom.
[Vrh] Go down
https://namerno-drugaciji.forumcroatian.com
Apolona
Clan
Clan
Apolona


Broj poruka : 152
Datum upisa : 11.05.2013

Napravi sam Empty
PostajNaslov: Re: Napravi sam   Napravi sam Empty6/6/2013, 07:17

Maska protiv bora

0,5 ml maslinovog ulja
0,5 ml limunovog soka

Oko očiju pažljivo naneti da ne uđe u oko,držati 20 min i isprati.

Dva puta nedeljno masirati lice sa ovom smesom i ostaviti na licu da prenoći. Koža postane mekana,a bore se smanjuju.
[Vrh] Go down
https://namerno-drugaciji.forumcroatian.com
Apolona
Clan
Clan
Apolona


Broj poruka : 152
Datum upisa : 11.05.2013

Napravi sam Empty
PostajNaslov: Re: Napravi sam   Napravi sam Empty6/6/2013, 07:21

Za ruke,noge i nokte

Sastojci:
2 dcl maslinovog ulja
malo limunovog soka

Postupak:
Zagrijati ulje i mazati noge i ruke jednom-dva put nedeljno. A nokti se mogu svaki dan sa hladnim uljem. Nakon nekog vremena ojačaju.
[Vrh] Go down
https://namerno-drugaciji.forumcroatian.com
Apolona
Clan
Clan
Apolona


Broj poruka : 152
Datum upisa : 11.05.2013

Napravi sam Empty
PostajNaslov: Re: Napravi sam   Napravi sam Empty6/6/2013, 07:25

ULJE ZA NOKTE

Očistiti staru bočicu od laka pod mlazom mlake vode i acetona. Kad je skroz čista,ostaviti da se ocedi.

Dodati do pola bočice maslinovog ulja,pa
8 kapi eteričnog ulja ruzmarina,
i ponovo do vrha ulja,pa promućkati.

Očišćene nokte premazati uljem,ostaviti 15-tak min,pa obrisati. Odlično je protiv listanja noktiju i za njihov rast.
[Vrh] Go down
https://namerno-drugaciji.forumcroatian.com
Apolona
Clan
Clan
Apolona


Broj poruka : 152
Datum upisa : 11.05.2013

Napravi sam Empty
PostajNaslov: Re: Napravi sam   Napravi sam Empty6/6/2013, 07:30

Osvežavajući tonik za lice
Potrebno:
- jedna oljuštena jabuka
- jedna kašičica meda
- dve kapi esencijalnog ulja limuna
- sveže ružine latice
U izgnječenu jabuku dodajte med i ružine latice i zatim sve to stavite u vodu da proključa. Sačekajte 20 minuta da se ohladi, dodajte ulje i nanesite vatom na čisto lice. Isperite posle deset do 15 minuta.

Osvežavajuća kupka za stopala
Potrebno:
- 200 grama morske soli
- suva kamilica, žalfija i nana
U dva decilitra proključale vode stavite suvo bilje i ostavite da odstoji neko vreme. Rastvorite so u toploj vodi i zatim u to dodajte vodu sa prokuvanim biljem. Zaronite stopala desetak minuta, a zatim ih možete istrljati sledećim pilingom.

Hranljivi piling za ruke i stopala
Potrebno:
- jedna kašičica šećera
- jedna kašičica maslinovog ulja
Pomešajte sastojke na dlanu i zatim istrljajte ruke i ostale delove tela na kojima vam je koža gruba. Ako umesto šećera dodate morsku so dobićete odličan piling protiv celulita. Ukoliko dodate cimet ili izmrvljene listiće nane napravićete savršeno sredstvo za poboljšanje cirkulacije.

Voćni hranljivi balzam za kosu
Potrebno:
- sok dve pomorandže
- pola očišćene jabuke
- pola banane
- jedna kašičica kima
Izmešajte sve sastojke u blenderu i nanesite mešavinu na opranu vlažnu kosu. Umotajte kosu u topao peškir i ostavite da odstoji dvadesetak minuta. Zatim isperite masku i ponovo operite kosu šamponom.

Maska za suvu kožu
Potrebno:
- tri kašike meda
- deset kapi limunovog soka
- jedan ohladjeni krastavac
Dodajte sok od limuna u med, nanesite za lice i masirajte pet minuta. Ne spirajte, već stavite kriške krastavca na lice i ostavite masku da odstoji 15 minuta. Zatim isperite lice.
[Vrh] Go down
https://namerno-drugaciji.forumcroatian.com
Sponsored content





Napravi sam Empty
PostajNaslov: Re: Napravi sam   Napravi sam Empty

[Vrh] Go down
 
Napravi sam
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
Namerno drugaciji :: Lepota i zdravlje :: Priroda u službi lepote-
Forum(o)Bir: